Modersmålsundervisning - avanmälan

Den här tjänsten kräver inloggning
LÄS MER

Här kan du som vårdnadshavare, god man/förvaltare eller elev i  gymnasieskolan och motsvarande skolformer avsluta undervisning i modersmål.

Vårdnadshavare avanmäler till modersmålsundervisning i grundskolan och motsvarande skolformer. I gymnasieskolan och motsvarande skolformer avanmäler eleven själv.

Så här avanmäler du

För att komma till avanmälan klickar du på knappen "starta e-tjänsten" på denna sida. Du behöver e-legitimation för att kunna signera ärendet i e-tjänsten.

Om flerpartssignering i e-tjänsten

Gäller ansökan för elev under 16 år.

Om barnet har två registrerade vårdnadshavare så måste både du som genomför e-tjänsten och den andra vårdnadshavaren signera samma ärende digitalt med e-legitimation.

1. När du (vårdnadshavare A) som genomför e-tjänsten har signerat ärendet med din e-legitimation så skickas det iväg en flerpartssigneringsförfrågan till den andra vårdnadshavaren (vårdnadshavare B) i form av e-post och/eller SMS. Vårdnadshavare B får en länk till Kramfors kommuns e-tjänsteportal  och blir ombedd att logga in där i med sin e-legitimation.

2. När vårdnadshavare B loggar in i e-tjänsteportalen så hamnar hen på granskningssidan för det aktuella ärendet och kan granska uppgifterna. Om uppgifterna stämmer klickar hen på knappen "Signera" som finns längst ner på granskningssidan, och signerar därefter ärendet med sin e-legitimation. När detta är gjort skapas ärendet upp och registreras hos kommunen.

Under Mina sidor kan du (vårdnadshavare A) se om vårdnadshavare B har signerat ärendet eller inte. Om ärendet har status "Väntar på flerpartssignering" så har vårdnadshavare B ännu inte genomfört signeringen.

Läs mer

Mer information om modersmålsundervisning finns på vår webbplats kramfors.se (länken öppnas i ett nytt fönster).

Följande behövs för e-tjänsten

  • E-legitimation (vid flera vårdnadshavare behöver båda ha e-legitimation)
  • Kontaktuppgifter till den andre vårdnadshavaren för att skicka signeringsbegäran (mobilnummer och e-postadress)
  • I gymnasieskolan och anpassade gymnasieskolan avanmäler eleven själv från 16 års ålder

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa